Hit letošních Vánoc: kapr po svahilsku

Nastal advent a s ním i čas na naši pestrou šňůru adventních koncertů. Když jsme společně plánovali, kde svůj vánoční repertoár představíme, jednomyslně jsme se shodli, že bychom měli sami iniciativně připlout k těm, kteří se ze zdravotních důvodů na naše ostatní koncerty dostat nemohou. Na sobotu 5.12.2015 jsme proto naplánovali od 15 hodin hudební doprovod mše a od 16 hodin koncert v Centru následné péče (léčebně dlouhodobě nemocných) v pražském Motole. Jak je u nás zvykem, opět se to neobešlo bez několika překvapení :)

Kapři jedou do města :)

Kapři jedou do města :)

První zádrhel nastal, když část kapely zůstala uvězněna ve voze metra na konečné stanici Nemocnice Motol a řidič se chystal odvézt je do Depa, kde by sice hudbu produkovat mohli, ale znělo by to asi poněkud tlumeně :) Statečně jsme odmítali pustit metro ze stanice i když se rozjelo, nakonec nás zachránila paní výpravčí, vlak zastavila a řidiči dala signál k otevření dveří, aby uvěznění Kapři (i další nevinní cestující) mohli opět na svobodu.

DSCN4297

Po příchodu do budovy Centra následné péče nás trochu překvapil zvuk koled linoucí se ze sálu, kde jsme měli asi za hodinu účinkovat. Ukázalo se, že došlo k menšímu nedorozumění mezi personálem nemocnice, a na tento den byly naplánovány koncerty dva. V obavách o duševní zdraví pacientů, kterým proti jejich vůli někdo celý den hustí do hlavy koledy, jsme byli připraveni svůj koncert po mši zkrátit, nebo v případě nezájmu úplně odvolat. Ale jak se později ukázalo, naše starosti byly zbytečné.

Chvíle napětí. Bude se zpívat nebo ne?

Chvíle napětí. Bude se zpívat nebo ne?

Po mši v netradičních prostorách Centra nás kněz ubezpečil, že jsme svou hudbou obohatili nejen ty, kteří se mše zúčastnili, ale i ty, kteří byli nuceni nás poslouchat skrze rezonující ústřední topení :) Nakonec jsme koncert s nadšením odehráli a odzpívali a pohled na rozjasněné tváře těch několika návštěvníků, kteří se zdrželi i po mši nebo zvědavě nakukovali do sálu v průběhu koncertu, nám byl dostatečnou odměnou.

DSCN4315

Ale to největší překvapení mělo teprve přijít. Ti z Vás, kteří trochu znají náš adventní repertoár, nebo dokonce mají doma naše adventní CD Dobryj večir (odkaz), jistě dobře vědí, že si potrpíme na cizojazyčné písničky. Není snadné vypořádat se s angličtinou, francouzštinou nebo španělštinou, a i když se najdou jednotlivci, kteří jazyk ovládají, naučit správnou výslovnost celý sbor je hodně náročné a všichni při koncertech tak trochu doufáme, že v publiku nesedí samí lingvisté a pokud sedí, snad nám nějaké to nepřesné slovíčko prominou :) Letos jsme na program adventních koncertů odvážně zařadili skladbu Baba Yetu, kterou zpíváme svahilsky. Pravděpodobnost, že na naše koncerty zavítá někdo, kdo tento jazyk ovládá, se nám všem zdála velmi malá a nedělali jsme si proto velké starosti s nepřesnou výslovností. Po skončení koncertu nám přišli poděkovat starší manželé, oba rozzáření radostí. Pán nám nakonec sdělil, že strávil 20 let v Keni, kde se dorozumíval spíše anglicky, ale ze svahilštiny taky hodně pochytil, a proto ho naše poslední písnička moc potěšila. Jen ho překvapil ten zvláštní dialekt :)

Příjemná atmosféra pokračovala i po koncertě.

Příjemná atmosféra pokračovala i po koncertě.

V neděli od 15 hodin následoval druhý koncert v kostele sv. Jakuba Většího v Kunraticích u centra Nazaret, který proběhl bez větších převratů, pomineme-li drobný incident, ve kterém se sopránům podařilo poškodit adventní svícen a ani po mnoha pokusech o nápravu ho nedokázaly uvést do původního stavu, ale naštěstí se ke všemu hrdinně přiznaly a tak byly svícen i čest Kaprů zachráněny :). Publikum nás přivítalo velice vřele a my jsme měli radost, že můžeme konečně zpívat pro plný kostel (Pravdou je, že ten Kunratický patří zřejmě k nejmenším, jaké jsme kdy navštívili, ale na to se historie neptá :)

DSCN4429
Závěrem se sluší upozornit na obdivuhodný výkon některých Kaprů, kteří byli vydatnou posilou sboru, třebaže mají v péči čerstvý potěr a měli tak plné ruce práce s hudbou i starostí o dítě. O tom, že je možné zpívat sólo nebo hrát na klavír s dítětem v náručí se přijďte přesvědčit sami. Těšíme se na Vás některém z dalších koncertů!

Psychoklara

Další fotografie z pražského adventního víkendu naleznete zde.

Napsat komentář